Tır sürücüleri vize sorununun iş kaybına neden olmasından şikayetçi

Kapıkule Sınır Kapısı’nda basın açıklaması yapan bir grup tır şoförü, Schengen vizesi alımında sorun yaşadıklarını söyledi.

“VİZEMİZ YOK ÇALIŞAMIYORUZ”

Şoförlerden Ufuk Kaya, vizesi biten ya da başvurusu reddedilen sürücülerin işsiz kaldığını iddia ederek, “Ben de son vize sürecinde 1,5 ay evdeydim. Vizemiz yok çalışamıyoruz. İthalat, ihracata alışmışız, yurt dışına gidip gelmeye. Bu her şeyi etkiliyor. Kapıdaki sıraları etkiliyor.” dedi.

“OTELE GİDİYORUZ OTEL DE PAHALI”

Tır şoförü Ali Tümer de vize başvurusu yapan çoğu şoförün ret cevabı aldığını dile getirdi.

Sorunun çözülmesini isteyen Tümer, “Bir hafta bekliyoruz, taşıdığımız yük de bekliyor. Otele gidiyoruz otel de pahalı, mağduriyetler yaşıyoruz.” diye konuştu.

VİZE KRİZİNDEN EN ÇOK LOJİSTİK SEKTÖRÜ ETKİLENİYOR

Uluslararası hukuk uzmanı avukat Seda Yılmaz da Schengen vizesi sorunundan en çok lojistik sektörünün etkilendiğini belirtti.

BAZI KONSOLOSLUKLAR VİZE BAŞVURULARINI DURDURDU

Şoförlerin vize başvurularının reddedilmesi veya kısa süreli vize verilmesinin firmaları zarara uğrattığını vurgulayan Yılmaz, bazı konsoloslukların vize başvurularını durdurduğunu ancak temmuz ayında tekrar açacağını ifade etti.

Şoförlerin yeniden başvuru yapmak için uzun süre beklediğini söyleyen Yılmaz, firmaların sözleşmelerine vize sorunlarıyla ilgili maddeler eklemelerini önerdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir