Erdoğan da davetliler arasında… G7 Zirvesi’nde liderlere yanmış lazanya ikram edilecek

Bu yıl İtalya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek G7 Zirvesi’nde konuklara ikram edilecek yemekler de belli oldu… 

Almanya, ABD, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada’nın oluşturduğu ve Avrupa Birliği’ni de kapsayan G7 ülkelerinin liderleri bu yıl İtalya’nın güneyindeki Puglia bölgesinde gerçekleşecek. Borgo Egnazia isimli lüks tatil köyünde gerçekleşecek etkinlikte Michelin yıldızlı ünlü İtalyan şef Massimo Bottura’nın yemekleri servis edilecek. 

Bottura’nın dünya liderlerine ne sunacağı ise ortaya çıktı. İtalyan medyasına konuşan ve dünyanın en iyi şeflerinden biri olarak bilinen 61 yaşındaki Bottura’nın konuklarına “yanmış kıtır lazanya” sunacağı duyuruldu.

3 Michelin yıldızı sahibi olan Bottura’nın bu  yemeği çocukluğundan esinlenerek yaptığı da öğrenildi. Modena’daki restoranı Osteria Francescana ile iki kez dünyanın en iyi seçilen Bottura, çocukken çok sevdiği lazanyanın biraz fazla pişmiş köşesini yeniden yarattığı imza yemeği sunacak. 

DOMATES AROMALI DONDURMA İKRAM EDİLECEK

Davetlileri İtalya’da gastronomik bir tura çıkarmayı planlayan Bottura, Piedmont’tan trüf mantarı ve Barolo şarabıyla pişirilmiş sığır eti, Sardunya’dan ıstakozlu risotto ve güney İtalya’daki Campania’dan domates aromalı dondurma da servis edecek.

Bottura, menüyü yayınlayan İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği demeçte “Bu benim bu ülkeyi ziyaret etmem için kişisel bir davetim” dedi.

Sassicaia ve Tignanello gibi en iyi şarapların sunulacağı belirtilirken buharda pişirilmiş yengeç, istiridye, midye ve karidesli Venedik balık çorbası da servis edilecek. 

KİMLER ZİRVEYE KATILACAK

Bu yıl İtalya’da yapılacak zirveye G7’nin daimi üyeleri ABD, Japonya, Kanada, Fransa, İtalya, Birleşik Krallık ve Almanya’nın yanı sıra birçok davetli katılacak. Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu başkanlarının da yer alacağı etkinliğe, Ukrayna, Hindistan, Brezilya, Arjantin, Türkiye, Kenya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden üst düzey katılım olacak.

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis’in de katılacağı etkinlikte Tunus ve Mauritania gibi ülkelerden de katılım sağlanacak. 

G7’DE KÜRTAJ ÇATLAĞI

Öte yandan bu yılki zirve öncesinde ülkeler arasında kürtaja güvenli erişim hakları konusunda bir anlaşmazlığın yaşandığı ortaya çıktı. Zirveden sonra yayınlanacak sonuç bildirgesi üzerinde müzakereler devam ederken liderler arasında fikir ayrılıkları da yaşanıyor…

Euronews’ün ulaştığı taslak metne göre Fransa ve Kanada, liderlerin “güvenli, yasal ve kürtaj sonrası bakıma etkin erişimin korunması ve sağlanmasının önemini teyit ettikleri” bir ekleme yapılmasını talep etti.

İtalya ise bu metinde kürtaj ile ilgili ifadelerin tamamen kaldırılması konusunda baskı yapmaya çalışırken Almanya ve ABD gibi bazı G7 ülkeleri ise 2023 yılında Hiroşima’da bir araya geldiklerinde imzaladıkları deklarasyonu korumayı tercih etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir